Ziemia kłodzka bogata w

Atrakcje

To warto zobaczyć

o każdej porze roku

Ziemia Kłodzka jest bardzo atrakcyjnym regionem Dolnego Śląska. Znajdziecie tu niepowtarzalne formacje skalne, malownicze ścieżki rowerowe i piesze, a także stoki narciarskie i źródła wód leczniczych. Na terenie Ziemi Kłodzkiej nie brakuje atrakcji dla wszystkich pokoleń!

Atrakcje Kłodzka

Twierdza Kłodzko

Twierdza w Kłodzku to 1000 letni obiekt w centrum Kotliny Kłodzkiej, który można zwiedzać z przewodnikiem lub indywidualnie. Dla turystów udostępniono kilka tras o różnorodnych charakterze, w tym m.in. podziemny labirynt.

Miłośnicy historii mają okazję uczestniczyć przy wystrzale z armat artyleryjskich, a także zwiedzić zakamarki twierdzy „Poza Szlakiem”. Z górnych partii twierdzy rozpościera się piękna panorama ziemi kłodzkiej.

Link

Mapa

Podziemia kłodzkiej starówki

Pod kłodzką starówką ciągną się podziemia, udostępniane częściowo do zwiedzania. Podziemne tunele, chodniki i korytarze są efektem pracy mieszczan, którzy już od XIII w. stale powiększali swoje piwnice.

Wejście do niej znajduje się u podnóża twierdzy, wyjście poniżej kościoła parafialnego Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przy ul. Zawiszy Czarnego.

Więcej

Most gotycki św. Jana

Jest to kamienny most, jego początki datują się na 2. połowę XIV wieku. Most zbudowano na zaprawie z białka jaj kurzych, wapna i piasku. W 2014 most gotycki uzyskał wyróżnienie w kategorii Utrwalenie wartości zabytkowych pojedynczego obiektu w konkursie…

„Zabytek Zadbany 2014”. Na placu położonym po zachodniej stronie mostu gotyckiego (wejście od ul. Daszyńskiego) odbywa się wiele imprez kulturalnych organizowanych przez Kłodzki Ośrodek Kultury i Miasto Kłodzko.

Starówka kłodzka

Stare Miasto w Kłodzku zachwyca doskonale zachowanymi zabytkami, zarówno świeckimi, jak i sakralnymi, które tworzą niepowtarzalny miejski krajobraz. Urokliwe uliczki są pełne śladów bogatej historii miasta, a także bywają planem filmowym.

Producenci filmowi uwieczniają ulice starego miasta nadając im różnorodny kontekst. Jednym z filmów, który nakręcono w uliczkach starówki jest „Kajtek czarodziej” w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz.

Muzeum Ziemi Kłodzkiej

Największe kolekcje w zbiorach Muzeum stanowią – zbiór cyny, numizmatów, zegary śląskie z doby uprzemysłowienia na Dolnym Śląsku oraz szkło unikatowe, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku artystów działających na ziemi kłodzkiej po 1945 r.

Muzeum czynne jest w godz. 11:00 – 17:00 od 1 maja do 30 września. W pozostałe miesiące muzeum można odwiedzać między 10:00 a 16:00. W poniedziałki muzeum jest zamknięte.

Pokaż na mapie

Zabytki sakralne

Najstarszym zachowanym kościołem w mieście jest kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, należący do jezuitów. Wewnątrz kościoła można zobaczyć nagrobek i pomnik pierwszego praskiego arcybiskupa, który zlecił budowę kościoła.

Kościół Matki Boskiej Różańcowej, wraz z klasztorem franciszkanów, zachował obecny kształt od XVIII wieku. Przy wejściu, po lewej stronie, zaznaczono jak wysoki był poziom wody, która zalała kościół podczas powodzi tysiąclecia w 1997 roku.

Coś dla aktywnych

Narty i snowboard

Ziemia kłodzka zimową porą jest pożądaną destynacją wśród miłośników nart zjazdowych, biegowych i snowboardu. Najpopularniejszymi ośrodkami są Zieleniec, Czarna Góra i Duszniki-Zdrój, ale w okolicy jest ich znacznie więcej!

Amatorzy biegówek na ziemi kłodzkiej znajdą dla siebie wiele tras biegowych. Ścieżki prowadzone są w okolicach Karłowa, kolejne przy miejscowościach Lasówka i Spalona.

Zieleniec

Czarna Góra

Spalona

Karłów

Singletrack Glacensis

Sieć tras rowerowych na ziemi kłodzkiej obejmuje 27 pętli o różnorodnym stopniu trudności. Ścieżki prowadzą przez górskie lasy oraz inne malownicze tereny.

Kombinacja tych pętli pozwala na przejechanie wokół ziemi kłodzkiej, wykorzystując ścieżki rowerowe typu singletrack, na trasie o długości około 260 kilometrów, łącznie z odcinkami asfaltowymi lub szutrowymi.

Trasy

Mapa

Piesze wędrówki

Łatwe i trudne – niezależnie od kondycji, możecie przejsć przez piękne ścieżki, wejść na wieże widokowe i zobaczyć panoramy gór.

Aktywność z dziećmi

Minieuroland

W kłodzkim Parku Miniatur można zobaczyć ponad 40 makiet znanych budowli z Dolnego Śląska, Ziemi Kłodzkiej, Europy oraz ze świata. Wszystko to otacza piękny ogród pełen unikatowych gatunków roślin.

Minieuroland to również dom dla wielu niecodziennych zwierząt. Znajduje się tam m.in. Wiewórkarnia, Woliera Wolnych Lotów i Kraina Surykatek.

Link

Park trampolin

Jump World to kłodzki park trampolin, w którym wyskakać się mogą zarówno dzieci, jak i dorośli.

Jump World to nie tylko trampoliny, to także strefa basketu, tor ninja, basen z gąbkami, strefa spidermana i więcej. 

Link

Sala wspinaczkowa

Jedyne takie miejsce w okolicy – Hold School to sala ze ściankami wspinaczkowymi o zróżnicowanym stopniu trudności.

Ścianki są przygotowane dla wspinaczy o różnym stopni zaawansowania. Odnajdą sie tu zarówno Ci, którzy nigdy wcześniej nie próbowali wspinaczki, jak i Ci, którzy wspinają sie wszędzie gdzie jest możliwość.

Link

Piękne widoki

Kłodzka Góra

Szczyt Kłodzkiej góry to najbliżej położony szczyt od naszego hotelu i restauracji Korona. Można stąd pieszo wybrać się na wieżę widokową na szczycie góry. Widoki są piękne!

Śnieżnik

To najwyższy, graniczny szczyt po polskiej stronie w Sudetach Wschodnich i w Masywie Śnieżnika. Jest on jedyną górą w masywie Śnieżnika, która wystaje ponad górną granicę lasu. 

Na szczycie widoki można podziwiać zarówno z samej góry, jak i nowo powstałej wieży widokowej.

Pokaż na mapie

Sky Bridge i Sky Walk

Przejść przez najdłuższy na świecie most wiszący dla pieszych zawieszony 95 m nad ziemią to wyzwanie, ale też czysta przyjemność! Dla zwolenników pięknych widoków z góry, ale ze stabilniejszym gruntem pod stopami polecamy spacer w chmurach, czyli Sky Walk w Dolni Moravie.

Ścieżka ma wysokość 55 m, a z jej szcytu rozpościera się widok na cały Masyw Śnieżnika z doliną rzeki Moravy. Dla niecierpliwych drogę powrotną na dół Ścieżki w Obłokach można pokonać korzystając ze stumetrowej zjeżdżalni.

Link

Fenomeny natury

Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki stanowi najwyższy szczyt w Górach Stołowych. Trasa nie jest ani wymagająca, ani długa, ale co ważne, aby wejść na szczyt trzeba pokonać ponad 665 schodów.

Zdecydowanie warto się tam wybrać, ze względu na wyjątkowe widoki i budzące wyobraźnię formacje skalne. Polecamy w sezonie letnim zejść do tzw. Piekiełka, czyli ścieżki w szczelinach majestatycznych skał.

Zobacz na mapie
Link

Błędne Skały

Błędne Skały to krótka, ale niezwykle malownicza trasa wiodąca pomiędzy formacjami skalnymi, które powstały przed milionami lat na dnie morza.

Błędne skały to labirynt szczelin, zaułków pomiędzy skałami wysokimi na kilkanaście metrów. Niektóre z nich mają własne nazwy, jak np. Skalne Siodło, Kurza Stopka, Głaz Trzech Krzyży czy Skalne Czasze. 

Zobacz na mapie
Link

Jaskinia Niedźwiedzia

Najpiękniejsza jaskinia naciekowa w Polsce.  Niedawno odkryta Sala Mastodonta ma rozmiary zbliżone do wielkości stadionu narodowego! 

Odkryte dotąd sale i korytarze mierzą łącznie około 5 km długości. Trasa turystyczna to 360 m w otoczeniu rozmaitych form naciekowych oraz dużej ilości kości zwierząt epoki lodowcowej. Jaskinię mogą zwiedzać także osoby niepełnosprawne.

Zobacz na mapie

Link

Kurorty

Polanica-Zdrój

Polanica-Zdrój słynie z prozdrowotnych wód mineralnych. Na uwagę zasługuje także stary Park Szachowy oraz Park Zdrojowy.

Spacery po tym urokliwym miasteczku potrafią ukoić umysł, a ogólnodostępne źródełko w Parku Zdrojowym ugasi pragnienie aktywnych turystów. W sezonie letnim działa tutaj także tor saneczkowy. 

Zobacz na mapie

Lądek-Zdrój

Jest jednym z najbardziej znanych oraz najstarszych uzdrowisk – jako uzdrowisko był znany już pod koniec XV w. 

Uważany jest za najstarsze uzdrowisko na dzisiejszym terytorium Polsce, gdyż według źródeł historycznych już w 1241 roku istniały tu urządzenia kąpielowe zniszczone przez Mongołów wracających z pola bitwy pod Legnicą.

Zobacz na mapie

Kudowa-Zdrój

jedno z najstarszych uzdrowisk w Europie, słynie od wieków z właściwości leczniczych swoich wód mineralnych. Ich źródła wypływają w samym sercu kurortu – Parku Zdrojowym.

Na uwagę zasługuje tężnia solankowa mieszcząca się w parku zdrojowym, która dzięki emitowaniu jodu prozdrowotnie wpływa na cały organizm. Dla dzieci polecamy wyładować energię na sali zabaw Capitalna Zabawa 🙂

Zobacz na mapie

Link

Militarne atrakcje

Twierdza Kłodzko

Twierdza w Kłodzku to 1000 letni obiekt w centrum Kotliny Kłodzkiej, który można zwiedzać z przewodnikiem lub indywidualnie. 

Dla turystów udostępniono kilka tras o różnorodnych charakterze, w tym m.in. podziemny labirynt. Miłośnicy historii mają okazję uczestniczyć przy wystrzale z armat artyleryjskich, a także zwiedzić zakamarki twierdzy „Poza Szlakiem”. Z górnych partii twierdzy rozpościera się piękna panorama ziemi kłodzkiej.

Link

Mapa

Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra jest jedną z kluczowych atrakcji Dolnego Śląska. Jej korzenie sięgają XVIII wieku, co czyni ją obiektem o niezwykle bogatej historii.

Z rozległą powierzchnią całego kompleksu wynoszącą 106 hektarów oraz usytuowaniem na szczytach gór, srebrnogórska warownia jest jednym z największych, górskich obiektów obronnych na naszym kontynencie.

Zobacz na mapie

Link

Podziemne miasto

Obiekt wojenny należący do kompleksu „Riese”, podobnie jak Sztolnie Walimskie,  wybudowany przez III Rzeszę Niemiecką. Mierzy około 2 km podziemnych korytarzy.

Na uwagę zasługuje tężnia solankowa mieszcząca się w parku zdrojowym, która dzięki emitowaniu jodu prozdrowotnie wpływa na cały organizm. Dla dzieci polecamy wyładować energię na sali zabaw Capitalna Zabawa 🙂

Zobacz na mapie

Link

Wokół jest znacznie więcej

Zobacz mapę atrakcji